Alışveriş Sepeti

Filtre Kahve İçin En Uygun Kahve Hangisidir?

Filtre kahve, gerek ofis, gerekse ev ortamında yorgunluğu gidermek, dikkati toplamak, pozitif atmosfer yaratarak hoş sohbetler etmek ya da sadece müthiş aromatik bir fincan kahvenin keyfine varmak için en çok tercih edilen kahve demleme yöntemidir.  Yapımının kolay olması ve eşsiz bir kahve deneyimi sunmasından dolayı bolca tüketilen filtre kahveden üst düzey tad ve aroma alabilmek için filtre kahveye uygun kahve çekirdeği seçerken dikkatli olmanız gerekmektedir. Damak tadınıza uygun olmayan kahve çekirdekleri ile filtre kahveden istediğiniz keyfi alamayabilirsiniz.

Filtre kahve için en iyi çekirdek nedir?

Filtre kahve için en iyi çekirdek, esasında sizin nasıl bir kahve istediğinize bağlıdır. Kahve çekirdeği çeşitleri çok fazla olduğundan, iyi bir filtre kahve deneyimi yaşamanız için birkaç deneme yapmanız gerekebilir. Ancak filtre kahve için Arabica türü ve nitelikli çekirdekler en iyi sonucu vermektedir. Sizin için seçtiğimiz yaygın olarak kullanılan ve beğenilen bazı kahve çekirdeklerinin aşağıda verdiğimiz özelliklerini temel alarak kendinize uygun bir tercih geliştirebilirsiniz.

Kolombiya Çekirdeği

Kolombiya kahvesi uygun yetişme koşulları ve baskın notaları sayesinde filtre kahve için dünyanın en çok tercih edilen kahveleri arasında yer almaktadır. Yetiştiği bölgenin toprak yapısı, kahveye özel bir tat katar ve özgün bir içim deneyimi sunar. Orta asitli, yumuşak içimli ve yer yer meyve notalarının baskın olduğu bu özel çekirdek ile üst düzey filtre kahve deneyimi yaşayabilirsiniz. Kahve içmeyi sevmeyenlerin bile rahatlıkla tercih edecekleri bu özel kahve çekirdeği sayesinde kolay içime sahip bir kahveye kavuşabilirsiniz. Şunu da ayrıca belirtmek gerekir ki, Colombia kahvesinin yetiştiği yöre kahvenin asitliğini etkiler. Asidite sevmiyorsanız, Medellin ve Narino kahvelerini tercih etmelisiniz. Zira Huila kahvesinde daha belirgin meyvemsi notalar ve asidite bulmanız mümkün. Asidite en yaygın kullanımıyla ekşilik olarak da ifade ediliyor.

Etiyopya Çekirdeği

Kahve denilince ilk akla gelen bölgelerden olan Etiyopya, coğrafi özellikleri ve toprak yapısı ile iyi bir filtre kahve deneyimi yaşamak isteyenlere özel çekirdekler sunmaktadır. Etiyopya kahvesi ile hafif meyveli ve narenciye tatlarının olduğu, yumuşak içimli bir kahve demleyebilirsiniz. Kahve çekirdeği şuruplu gövde, parlak asit ve meyve tatlarına ve bunun yanında kakao tatlarına sahip olduğu için kahvenizi filtre kâğıdının bulunduğu makinelerde demlerseniz daha yüksek lezzetler yakalayabilirsiniz. Kahvenin atası olan ve hala heirloom denilen atalık tohumlardan elde edilen Etiyopya kahvesi bugün filtre kahve için en çok tercih edilen çekirdekler arasındadır.

Kenya Çekirdeği

Afrika kahveleri arasından aromatik ve güçlü bir kahve deneyimi yaşamak istiyorsanız Kenya kahve çekirdeği tercih edebilirsiniz. İşleme yöntemi ve yöresine göre orta ve yüksek asit oranı ile öne çıkan ve içiminde daha yoğun çiçek ve meyve tatları veren Kenya çekirdeği, kahvenin aromatik özelliklerini fark etmek isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Aynı zamanda tek bir fincan kahve ile günlük kahve ihtiyacını gidermek isteyenlerin de tercihi olan bu özel çekirdek, ne denli güçlü bir kahve olduğunu ilk yudumda hissettirecektir.

Sumatra Çekirdeği

Asya- Pasifik kahveleri arasında öne çıkan Endonezya Sumatra çekirdeği, güçlü, aromatik ama buna karşın son derece düşük asitlikte bir kahve deneyimi yaşamak isteyenlerin ilk tercihidir. Baskın olarak çikolata ve sedir ağacı notalarının hakim olduğu Sumatra kahvesi keyfi garantili bir filtre kahve seçeneğidir. Endonezya robusta denilen kahve türünün bolca yetiştiği bir ülke olduğundan Sumatra çekirdeğinin Arabica türü olduğundan emin olmalısınız. Sumatra Mandhelling Arabica türü en iyi Sumatra kahvesi örneklerindendir. .

Peru Çekirdeği

Tatlı, pürüzsüz, az asitli ve orta gövdeli bir içim istiyorsanız en sık tercih edilen Peru çekirdeği sizin için doğru tercih olacaktır. Son derece hoş bir aromaya sahip olan Peru çekirdeği, hafif ve kolay içime sahiptir bu yüzden kahve içmeyi sevmeyenlerin bile rahatlıkla içebileceği bir kahve özelliği taşımaktadır. Peru’nun yüksek rakımlı topraklarında yetişen bu çekirdek sayesinde fincandan çikolata ve çiçek kokularını rahatlıkla alabilirsiniz. Özellikle Ecoforest Cajamarca kahvesi ile üst düzey Peru kahve deneyimini günün her saati yaşayabilirsiniz.

İyi kahve nasıl demlenir?

Üst düzey bir filtre kahve deneyimi yaşamak istiyorsanız kahve çekirdeği kadar demleme yöntemi de önemlidir. Eğer kahvenin aromasını ve asit değerlerini daha yoğun hissetmek istiyorsanız French Press kullanabilirsiniz. Pürüzsüz ve daha rafine bir kahveden yanaysanız bu durumda filtre kahve makinelerini tercih etmeniz gerekecektir.

KEYİFLE VE  SAĞLIKLA…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir